(VIDEO) CM 2018: Moldova, învinsă și de Austria

Echipa națională de fotbal a Moldovei a pierdut vineri, în etapa a 5-a a preliminariilor Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, scor 0:2, în deplasarea din Austria.

Moldovenii au fost dominați categoric de gazde, în special în prima repriză, când austriecii au avut numeroase ocazii de a marca, inclusiv o bară.

Cu toate acestea primul gol al meciului a venit abia în minutul 75, purtând semnătura lui Sabitzer. Harnik a dublat avantajul austriecilor în prelungirile meciului.

Moldova a avut o singură ocazie importantă în tot meciul, în minutul 83, prin Gațcan.

În celelalte meciuri din Grupa D Serbia s-a impus cu 3:1 în Georgia.

În timp ce Irlanda și Țara Galilor au remizat fără goluri la Dublin.

După 5 etape Moldova rămâne pe ultimul loc în grupă, în timp ce pentru calificarea la turneul final din Rusia rămân primele patru formații.