Medalie de bronz pentru Moldova la Campionatul European de Box

collagesport

În România, Brăila a avut loc Campionatul European de Box – Under 22, unde Republica Moldova a obșinut medalia de bronz. Campionatul s-a desfășurat în perioada 14-22 martie și a întrunit 196 de sportivi din 31 de țări.

În cadrul competiției, sportivul moldovean, Dorin Bucșa a câștigat medalia de bronz. Sportvul a reușit cea mai bună performanță dintre boxerii moldoveni care au participat la Europenele rezervate pugiliștilor sub 22 de ani. Acesta a evoluat la categoria de greutate de 60 de kilograme și a ajuns până în semifinale unde a fost învins de Shamil Askerov din Federația Rusă cu scorul de 0-5.

Până a ajunge în această fază a competiției, boxerul originar din Hâncești a trecut în preliminarii de Francesco Iozia, iar în sferturile de finală ale turneului l-a învins cu scorul 5-0 pe Yaheni Shabelnik din Belarus.