(VIDEO) Barcelona marchează de 4 ori în 8 minute cu Alaves și e noul lider în Primera

FC Barcelona a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 6-0 (2-0), formaţia Deportivo Alaves, într-un meci din etapa a XXII-a şi este noul lider al clasamentului campionatului spaniol.

Catalanii au jucat extraordinar cu echipa pe care o vor întâlni în finala Cupei Spaniei, reușind să marcheze de 4 ori în doar 8 minute, în intervalul 61-69.

Suarez a reușit o dublă, celelalte goluri fiind marcate de Neymar, Messi, Rakitic și o reușită în proprie poartă a lui Alexis.

În urma acestui rezultat, Barcelona trece pe primul loc în campionat, având două puncte peste Real Madrid. Madrilenii au însă 3 meciuri mai puțin disputate.