(VIDEO) Primera Division: Sevilla câștigă extraordinar cu Osasuna și termină turul peste Barcelona

Formaţia FC Sevilla a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 4-3, echipa Osasuna Pamplona, în etapa a XIX-a a campionatului Spaniei, meci la care căpitanul Vicente Iborra a marcat două goluri în poarta gazdelor şi un autogol.

Fără victorie în campionat din octombrie, Osasuna a deschis scorul prin Leon, după un sfert de oră.

Oaspeţii au reuşit egalarea chiar înainte de pauză, prin Iborra, din pasa lui Jovetic. După ce a primit şi un „galben”, Iborra s-a transformat din „înger” în „demon”, cu un autogol de generic în minutul 63.

Osasuna şi-a păstrat avantajul doar câteva zeci de secunde. Acelaşi Iborra a reuşit „dubla” la atacul următor.

Cu zece minute înainte de final, Vazquez a înscris după un corner şi a dus-o pe Sevilla pentru prima oară în avantaj.

N-a fost, însă, ultimul gol al meciului. Sarabia a risipit orice fel de emoţii în prelungiri, în ciuda unei ultime zvâcniri a gazdelor, care au punctat prin Kenan Kodro, fiul fostului atacant al lui Real Sociedad şi Barcelonei, Meho Kodro.

Până la urmă, Sevilla s-a impus cu 4-3 la Osasuna şi se menţine pe locul 2 la finalul turului din La Liga, în faţa Barcelonei.