Dacă Moldova va juca la baraj pentru menţinerea în grupa a 2-a Euro-Africană, atunci în grupa mondială a Cupei Davis s-au dat lupte încinse pentru calificarea în sferturile competiţiei.

Franţa a câştigat cu 3-2 întâlnirea cu Germania şi va juca cu Marea Britanie, care a trecut de reprezentativa SUA cu acelaşi scor de 3-2. Bernard Tomic a fost artizanul victoriei Australiei în duelul cu Cehia, aducând punctul videcisiv pentru "canguri", care se vor confrunta în sferturi cu echipa Kazahstanului, care a învins suprinzător Italia cu 3-2. Nedoviesov a adus punctul decisiv în disputa cu Fognini. Serbia a surclasat Croaţia cu 5-0 şi aşteaptă învingătoarea duelului Argentina - Brazilia, care se află la egalitate 2-2. Un alt sfert de finală în grupa mondială este Belgia - Canada. Partidele din sferturi sunt programate în perioada 17-19 iulie.