(VIDEO) Europa League: Astra învinge extraordinar la Viena și e aproape de șaisprezecimi

Campioana României Astra Giurgiu s-a impus joi, la Viena, în deplasarea cu Austria, scor 2:1, rezultat ce-i oferă șanse mari de a se califica în primăvara europeană.

Prima repriză a fost dominată de gazde, dar nu s-au înregistrat ocazii la cele două porți, intrându-se la pauză fără gol marcat.

Mitanul secund a fost mult mai spectaculos, iar Austria Viena a deschis scorul în minutul 57, prin Rotpuller. Desfășurarea jocului s-a schimbat însă în minutul 65, când Grunwald a luat al doilea galben în 4 minute și a fost eliminat.

Astra a egalat în 78, prin Florea, la capătul unei faze extraordinare, iar Budescu, în minutul 88, a transformat un penalty.

În urma acestui rezultat, cu o etapă înainte de încheierea fazei grupelor, Roma conduce cu 11 puncte, fiind urmată de Astra, cu 7. Austria Viena are 5 puncte, iar Plzen 3.