Osmanlispor a eliminat Zimbru Chişinău din preliminariile competiţiei.

Niţă a fost la post în startul meciului, la şutul lui Cagiran. Steaua a fost periculoasă prin Momcilovic, care a deviat şutul lui Adi Popa. Golgheterul turcilor în Europa, Raul Rusescu, l-a pus la încercare pe Niţă, din lovitură liberă. În minutul 30 turcii au deschis scorul prin Ndiaye, găsit liber în careu de pasa lui Vrsajevic.

Niţă a respins şutul periculos al lui Regattin iar la pauză scorul a fost 0-1. În minutul 60 Boldrin a tras periculos din lovitură liberă, portarul Karcemarskas a respins în faţă, iar de Amorim a reluat peste poartă. Presiunea Stelei a dat roade în minutul 68 când sârbul Momcilovic a egalat după un nou şut bun al lui Boldrin, respins nefericit de portarul turcilor.

În minutul 86 tot brazilianul venit de la Astra a centrat perfect pentru lovitura decisivă de cap a lui Tamaş, sub ochii selecţionerului Christoph Daum, prezent la meci, iar Steaua s-a impus cu 2-1.

Steaua joacă meciul decisiv pentru calificarea în primăvara europeană la Villarreal, pe 8 decembrie.