(VIDEO) Real Madrid se impune cu Leganes și își consolidează poziția de lider în Primera

Real Madrid și-a consolidat poziția în fruntea clasamentului din Spania după 3-0 cu Leganes, echipa aflată la prima sa vizită pe Santiago Bernabeu.

Cristiano Ronaldo putea deschide scorul încă din minutul 22, însă portughezul a trimis neașteptat de slab din interiorul careului. A înscris în schimb galezul Gareth Bale. Lansat excelent de Isco, galezul a trecut de Serantes și a înscris cu poarta goala în minutul 38.

Același Bale a rezolvat în bună măsură partida în prelungirile primei reprize, dupa ce s-a trezit cu mingea la picior la capatul unei faze confuze în careul oaspeților. A fost golul cu numărul 150 din cariera jucătorului cumpărat de Real Madrid de la Tottenham.

Leganes putea reduce din diferenta la faza lui Szymanowski, însa Keylor Navas a parat excelent șutul argentinianului din minutul 71.

Morata a stabilit scorul final. Lansat de Kroos, spaniolul a rezistat atacurilor fundașilor adverși și a înscris cu un șut puternic, în minutul 75.