(VIDEO) Liga Campionilor: Guardiola pierde din nou la revenirea pe Camp Nou. Recital al lui Messi

Pep Guardiola, omul care a format cea mai mare echipă din istorie a Barcelonei, a pierdut din nou, la scor, la revenirea pe Camp Nou.

După ce acum un an și jumătate era învins cu 3:0, pe când conducea pe Bayern, Guardiola a pierdut miercuri seară, în a 3-a etapă din faza grupelor, cu 4:0.

Meciul a fost însă mult mai echilibrat decât o arată scorul, în special în prima repriză, când City a dominat dar a intrat în dezavantaj la pauză, în urma golului marcat de Messi, în minutul 17, la o gravă greșeală a lui Fernandinho.

Meciul s-a rupt în minutul 53, când Bravo a luat un roșu la o alta gafă uriașă. Messi a făcut hattrick-ul (61,69), tot el scoțând un penalty în minutul 85, ratat de Neymar. Brazilianul s-a revanșat 4 minute mai târziu, semnând cea mai umilitoare înfrângere pentru Guardiola în cariera sa de antrenor.

După 3 etape, în această grupă Barcelona are 9 puncte, în timp ce City rămâne cu 4, la fel ca Gladbach.