(VIDEO) Ghinion uriaș pentru echipa lui Guardiola: Două penalty-uri ratate și încă un pas greșit în campionat

Perioadă de criză pentru Manchester City. După 6 victorii consecutive în campionat, echipa lui Gurdiola a pierdut runda trecută, iar sâmbătă, pe teren propriu, a făcut doar un egal cu Everton.

Gazdele au dominat meciul, dar ghinionul și portarul Stekelenburg au împiedicat cetățenii să obțină a 7-a victorie în acest sezon. Olandezul a apărat două penalty-uri, în minutele 43 și 70 și a mai intervenit extraordinar la alte faze.

Lukaku a deschis scorul în minutul 64, la singura fază periculoasă a gazdelor, în timp ce Nolito a egalat în minutul 72, chiar la prima atingere de balon.

Scor final 1:1, ar City a fost egalată de Arsenal, ambele având 19 puncte pe prima poziție a clasamentului. Everton, cu 15 puncte, este pe locul 6.