05:16:27 24.04.2024
Stiri

Artur Ioniță s-a accidentat și a părăsit TERENUL ÎN LACRIMI

Sport 11.09.2016 15:25 Vizualizări2131 Autor: Ziarul National

Internaționalul moldovean, Artur Ioniță, a fost accidentat grav în meciul pe care echipa sa Cagliari l-a pierdut cu 1-2 în fața Bolognei.

Echipa lui Ioniță a rămas în zece, după ce un coleg de-al său a primit cartonaș roșu în minutul 54. Cei de la Bolognia au dus scorul la 2-0 în minutul 74, dar echipa mijlocașului naționalei a redus din handicap în minutul 83 prin Bruno Alves. Cei de la Cagliari au căutat egalarea.

În minutul 88 o pasă care-l căuta pe Ioniță a fost interceptată de un adversar, dar un alt jucător de la Bologna l-a accidentat grav. Medicii au încercat să-l pună pe picioare, pentru ca echipa să nu rămână în nouă oameni, dar din cauza durerilor Ioniță nu a mai putut continua și a fost scos cu targa de pe teren.

Deocamdată nu se știe cât e de gravă accidentarea, precum nici faptul cât va lipsi acesta de pe teren.

Menționăm că Ioniță a fost integralist pentru naționala noastră în meciul pierdut cu Țara Galilor. Nu se știe dacă acceastă accidentare îi va permite mijlocașului nostru să fie prezent la meciul cu Serbia, care va avea loc la Chișinău pe 6 octombrie.