Formula 1: Cursă plină de evenimente în Belgia. Lupta la vârf devine tot mai acerbă

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Belgiei, a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) şi de al doilea pilot Mercedes, britanicul Lewis Hamilton, care a plecat în cursă de pe penultima poziţie a grilei de start.

Cursa a fost una plină de evenimente, marcată în special de acroșajul de la start între monoposturile Ferrari, care porniseră din a doua linie de start și aveau mari șanse la podium. În urma ciocnirii, ambii piloți au pierdut poziții importante.

În condițiile în care a scăpat de piloții Ferrari, iar coechipierul său Lewis Hamilton a plecat penultimul în cursă, Nico Rosberg nu a avut nicio problemă pe parcursul celor 44 de tururi de pistă, conducând de la început până la sfârșit.

Rosberg a câștigat în premieră la Spa, iar acesta este cel de-al șaselea succes de etapă în actualul sezon.