(VIDEO) Barcelona face spectacol încă de la debutul în noul sezon: Șase goluri cu Betis

FC Barcelona a debutat cu dreptul în noul sezon din La Liga, impunându-se cu scorul de 6-2 în fața celor de la Betis Sevilla.

Seara a început cu o petrecere pentru jucătorii Barcelonei, care au primit cu această ocazie trofeul de campioană a sezonului trecut. În teren, problema învingătoarei s-a pus prea puțin.

Arda Turan a deschis scorul în minutul 6, dar andaluzii au revenit repede pe tabelă, după o lovitură liberă executată perfect de Raul Castro. Nu a fost decât un simplu foc de paie, pentru că Messi și Suarez au oferit un liniștitor avans de două goluri la pauză.

Partea a doua a început tot sub semnul dominării catalanilor. După un gol anulat lui Turan, Suarez a ieșit din nou la rampă, făcând 4-1 din pasa lui Messi. După numai două minute, argentinianul și-a trecut și el dubla în cont, cu un șut superb de la marginea careului. Suarez a reușit apoi hattrickul, în minutul 82.

După alte două minute, Ruben Castro a redus din avantaj și a stabilit scorul final, FC Barcelona – Betis Sevilla 6-2.