RIO 2016: Maratonista Lilia Fisikovici a încheiat proba de maraton pe locul 27

media_147118759917280100

Atleta Lilia Fisikovici a încheiat proba de Maraton de la Rio de Janeiro pe locul 27. În total la probă s-au înscris 157 de sportive.

Fisikovici Lilia a încheiat cursa pe locul 27 cu un rezultat de 2 ore 34 minute 05 secunde. Medalia de aur a fost câştigată de Sumgong Jemima Jelagat din Kenia care a înregistrat un timp de 2 h 24 min 04 sec. Argintul a mers la Kirwa Eunice Jepkirui din Bahrein, cu un rezultat de 2 h 24 min 13 sec, iar bronzul de Dibaba Mare din Etiopia cu un timp de 2 h 24 min 30 sec.

Anterior, Lilia Fisikovici  luat locul 2 la Maratonul de la Varșovia din 2015, cu un timp de 2:35:12. S-a apucat de atletism la Tiraspol sub conducerea antrenorului Vikor Iudin. În prezent se antrenează în Ucraina sub îndrumarea soțului ei.

Urmăriți evoluția moldovenilor la Rio 2016 pe #diez.