(VIDEO) JO 2016: Neymar înscrie un gol superb și califică Brazilia în semifinale

Neymar a marcat primul său gol în cadrul Jocurilor Olimpice şi Brazilia a învins Columbia cu 2-0, obţinând calificarea în semifinalele competiţiei. Celălalt gol al sud-americanilor a fost marcat de Luan.

Execuţia starului Barcelonei a fost una specială: a transformat perfect o lovitură liberă de la 22 de metri, în minutul 12, trimiţând mingea lângă bară. Reuşita lui Luan (minutul 83) a fost de asemenea una spectaculoasă. După ce a primit o minge la 30 de metri de poarta columbienilor, acesta a înaintat şi a catapultat balonul aproape de vinclu.

Neymar a avut astfel nevoie de patru meciuri pentru a înscrie primul său gol olimpic, după ce nu a reuşit asta în partidele cu Africa de Sud (0-0), Irak (0-0) şi Danemarca (4-0).

Aceasta reprezintă a treia semifinală olimpică la rând pentru Brazilia, care se va duela în penultimul act cu Honduras, echipă care a învins Coreea de Sud cu 1-0. În cealaltă semifinală se vor duela Germania şi Nigeria.