(VIDEO) Real Madrid a câștigat Supercupa Europei după un meci spectacol cu Sevilla

Real Madrid a câștigat Supercupa Europei după ce s-a impus marți, la Trondheim, cu scorul de 3:2, în prelungiri, în fața celor de la FC Sevilla.

Partida a fost una spectaculoasă și echilibrată, madrilenii deschizând scorul în minutul 21, în urma unui șut superb al lui Asensio. La pauză a fost 1:1, Vasquez egalând și el după o fază frumoasă.

Konoplyanka, din penalty, a adus andaluzii în avantaj, în minutul 71. Avantajul câștigătoarei Ligii Europa s-a menținut până la ultima fază a primelor 90 de minute, când Sergio Ramos a egalat și a trimis meciul în prelungiri.

Realul a părut mai proaspătă în minutele adiționale, adjudecându-și a 3-a Supercupă din istorie, în urma unei reușite a lui Carvajal, din minutul 118.

Scor final 3:2, iar Sevilla pierde a 4-a Supercupă din ultimele 5 meciuri jucate. În 2014, andaluzii au pierdut tot în fața Realului.