Juventus a câştigat a şaptea Supercupă a Italiei din istoria clubului. "Bătrâna Doamnă" s-a impus cu 2-0, în faţa lui Lazio.

După o primă repriză fără ocazii de gol la vreuna din porţi, torinezii au jucat mult mai bine în actul secund, unul în care au venit şi golurile. Mario Mandzukic a deschis scorul cu o lovitură de cap, în primul său meci oficial pentru Juve, reuşind să marcheze în 3 supercupe disputate cu 3 echipe diferite. Paulo Dybala, alt debutant la campioana Italiei, a marcat şi el 5 minute mai târziu, cu un şut sub bară, după o pasă primită de la noul decar al piemontezilor, Paul Pogba. Astfel, bianconerii au ajuns la 7 supercupe, fiind primii la acest capitol, depăşind-o pe AC Milan care are 6. Inter are 5 trofee în timp ce Lazio a rămas doar cu 3.