15:30:17 25.04.2024
Stiri

Naționala de fotbal a deschis scorul, dar a PIERDUT în fața României

Sport 14.02.2015 19:31 Vizualizări2082 Autor: Ziarul National

Selecționata de fotbal a R. Moldova a pierdut cu 1-2 primul meci din anul 2015. Elevii lui Alexandru Curtianu au deschis scorul în meciul cu România, dar au pierdut cu un gol încasat în ultimele minute ale meciului.

Echipa lui Anghel Iordănescu a început mai bine partida și deja în minutul 3 Claudiu Keșeru putea deschide scorul. S-a opus portarul Nicolae Calancea, care a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Jucătorii lui Curtianu au împins jocul în jumătatea adversă și Cătălin Carp a marcat pentru 1-0. Jucătorul, care deține cetățenia română și e legitimat la CFR Cluj, a profitat de o serie de gafe în apărarea echipei României și l-a învins pe Silviu Lung jr.

Adversarii nu au acuzat șocul golului și au asediat poarta lui Calancea. România a egalat în minutul 21 prin Adrian Popa, care a primit o pasă de la colegul său de la Steaua București, Raul Rusescu. Echipa lui Iordănescu a avut o posesie zdrobitoare, dar nu au mai reușit să marcheze până la finele primei reprize.

În mitanul secund, Keșeru și-a mai trecut în cont o ocazie, dar cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Petru Leucă. Acesta a primit o centrare perfectă în fața porții, dar din trei metri, cu poarta goală, a trimis balonul în bară (69).

România a înscris golul victoriei abia în minutul 86, atunci când mijlocașul lui Dinamo București, Valentin Lazăr, a centrat de pe partea stângă, iar mingea nu a mai fost atinsă de Mihai Roman, ci s-a scurs în poarta lui Calancea.

Astfel, naționala R. Moldova pierde al patrulea meci în fața naționalei similare a României. Următorul meci din cantonamentul din Antalya va avea loc pe 18 februarie, în compania Kazahstanului.

• iunie 1996: România - Moldova 3-1
  • iunie 1998: România - Moldova 5-1
  • septembrie 1998: România - Moldova 0-0
  • februarie 2007: România - Moldova 2-0