EURO 2016: Topul cluburilor care au dat cei mai mulți câștigători de Campionate Europene

Spania și Germania au câștigat cele mai multe titluri de campioană a Europei, ambele câte trei, iar cluburile de fotbal din aceste țări au dat și cei mai mulți campioni europeni.

Bayern Munchen este clubul care a dat de-a lungul istoriei cei mai mulți campioni europeni. 18 jucători de la această echipă au câștigat titlul suprem în fotbalul european din 1960, când s-a desfășurat prima ediție.

Real Madrid și FC Barcelona completează podiumul, în timp ce, surprinzător, pe poziția a 4-a se află echipa franceză Bordeaux, alături de Borusssia Mönchengladbach.

esr

Chelsea Londra și FC Liverpool, ambele cu câte 5 jucători, sunt cluburile care provin dintr-o țară ce nu a câștigat niciodată turneul final și dau cei mai mulți câștigători.

După finala de duminică, Bayern cu siguranță își va îmbunătăți palmaresul la acest capitol, întrucât are fotbaliști atât la Portugalia (Renatos Sanches) cât și la Franța (Kingsley Coman).