(VIDEO) EURO 2016: Belgia face scorul turneului final și merge în sferturi

Belgia a învins duminică Ungaria, scor 4:0, în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal, realizând victoria la cea mai mare diferență de goluri de la acest turneu final.

Partida de la Toulouse a fost însă mult mai echilibrată decât o arată scorul, iar Ungaria, deși pornea cu șansa a doua, a jucat foarte ofensiv, creându-și la rândul său numeroase ocazii de poartă.

Experiența și valoarea individuală a belgienilor și-a spus însă cuvântul, aceștia profitând de erorile în apărarea Ungariei.

Toby Alderweireld a deschis scorul în minutul 10, stabilind scorul primei reprize, una în care Ungaria s-a ridicat la nivelul adversarei.

Mitanul secund a fost foarte spectaculos, iar maghiarii au plătit pentru apetența lor ofensivă, primind goluri pe contraatac.

Michy Batshuayi (78), Hazard (80) și Carrasco (90) au stabilit cel mai mare scor de la acest turneu final, calificând Belgia în optimi, acolo unde va da piept cu Țara Galilor.