Italianul a făcut break-ul decisiv în primul set, chiar la 5-4, atunci când Rafa servea să rămână în primul act. De opt ori câştigător al competiţiei, Nadal a început mai bine setul secund, în care s-a distanţat la 3-1, dar sportivul de 27 de ani a ajuns în tie-break, acolo unde a condus cu 6-3, dar spaniolul a salvat 3 mingi de meci.

S-a încheiat 8-6 pentru jucătorul care nu obţinuse nicio victorie în ultimele cinci prezenţe la acest turneu. Fognini va evolua în sferturi împotriva unui alt spaniol, Pablo Andujar, care a trecut cu 6-3, 6-4 de Feliciano Lopez.

Pentru Fabio, este a doua victorie din acest an în faţa celui mai bun jucător de zgură din istorie, după cea din februarie, de la Rio de Janeiro. Atunci, s-a impus în semifinale cu 1-6, 6-2, 7-5. La capitolul întâlniri directe, numărul 4 ATP conduce cu 4-2.