Radu Albot, campion la Challenger de la Fergana

Tenismanul moldovean Radu Albot a câștigat astăzi turneul Challenger de la Fergana (Uzbekistan), transmite Moldpres. În meciul final acesta l-a învins pe Konstantin Kravchuk (Rusia), numărul 102 mondial în prezent, în două seturi (6-4, 6-2). Partida a durat o oră și 20 de minute.

Până la finală jucătorul moldovean i-a întrecut Aleksei Vatutin (Rusia), Sadio Doumbia (Franța), Shuiki Sekiguchi (Japonia), Duck Lee (Coreea de Sud).

Turneul este dotat cu premii în valoare de 50.000 de dolari.

Radu Albot a urcat în 2015, în premieră, în Top-100 mondial la individual. Cea mai bună poziționare a sa în acest clasament a fost locul 85.

El este cel mai bun tenisman moldovean din toate timpurile. Anul curent s-a calificat în premieră pe tabloul principal de la Roland Garros (Franța), repetînd performanța din 2014 cînd a mai promovat în prima fază a unui turneu de Grand Slam, US Open. A câștigat în cariera sa 14 turnee Futures la individual și trei Challenger.