(VIDEO) EURO 2016: Ungaria remizează cu Islanda și merge în optimi

Ungaria este practic calificată în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal după ce a remizat sâmbătă, scor 1:1, în partida cu Islanda.

Meciul dintre cele două reprezentative, care impresionaseră plăcut în prima etapă, a fost destul de echilibrat și lipsit de prea multe faze de poartă.

Islandezii au deschis scorul în minutul 39, prin Sigurdsson, care a transformat un penalty venit în urma unei greșeli a portarului Kiraly.

Ungurii au alergat toată repriza secundă după egalare, care a venit foarte târziu, în minutul 87, când Sevarsson și-a trimis mingea în proprie poartă.

Islanda putea da lovitura la ultima fază a meciului, dar Sigurdsson nu a putut transforma o lovitură liberă de la 16 metri.

Scor final 1:1, iar Ungaria, cu 4 puncte, își asigură calificarea în optimi. Islanda ajunge la 2 puncte și păstrează șanse bune la calificare pentru meciul din ultima etapă, cu Austria.