(VIDEO) EURO 2016: Belgia face spectacol cu Irlanda și se apropie de optimi

Belgia a învins sâmbătă, cu scorul de 3:0, în fața Irlandei, reușind astfel să obțină primele trei puncte de la turneul final european.

Belgienii, care se află pe poziția secundă în clasamentul mondial al naționalelor de fotbal și se numără printre favoritele la câștigarea trofeului, și-au revenit după înfrângerea din debutul cu Italia, etalând un fotbal foarte convingător.

Naționala lui Mark Wilmots a dominat încă din primele minute, dar nu a reușit să marcheze până la pauză. Imediat după revenirea de la cabine Lukaku a deschis scorul, descătușându-i pe belgieni.

Witsel a ridicat scorul la 2:0 în minutul 61, ca același Lukaku să finalizeze în minutul 70 o fază extraordinară creată de Hazard și să stabilească scorul final.

În urma acestui rezultat, Belgia urcă pe locul 2 în Grupa E, una unde Italia, cu 6 puncte, este deja calificată în optimi. Irlanda rămâne cu un punct, la fel ca Suedia, dar păstrează șanse la calificare, având nevoie de o victorie în ultima etapă cu Italia.