(VIDEO) EURO 2016: Germania învinge Ucraina, în cel mai spectaculos meci de până acum

Meci spectaculos duminică, la Lille, în Grupa C a Campionatului European de fotbal, între Germania și Ucraina. Campioana mondială en-titre a învins cu 2:0, dar partida a fost una deosebit de atractivă.

Ucrainenii au jucat extrem de curajos, având primele mari ocazii de gol, dar Germania a deschis scorul, în minutul 19, prin Mustafi, aflat la prima reușită în tricoul „Manschafft”.

Până la pauză ucrainenii au fost mai periculoși, dar Neuer și Boateng de pe linia porții au salvat Germania.

Mitanul secund a fost la fel de spectaculos ca prima parte, ucrainenii alergând după egalare, iar ocaziile succedându-se la ambele porți. Totuși, tot nemții au fost cei care au marcat, prin Schweinsteiger, la ultima fază a meciului.

Scor final 2:0, iar Germania furnizează prima victorie la diferență mai mare de un gol de la acest turneu final. Echipa lui Joachim Low și Polonia au câte trei puncte după prima etapă, în timp ce Ucraina și Irlanda de Nord au zero.