Nico Rosberg, cel mai bun în antrenamentele Marelui Premiu de Formula 1 al Spaniei

Nico Rosberg a obținut cel mai bun rezultat la finalul primelor două sesiuni de antrenamente din Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei.

Liderul clasamentului general a stabilit cel mai bun timp în cea de-a doua secvență cronometrată și a fost mai rapid decât Kimi Raikkonen cu 2 zecimi de secundă. Rosberg a câștigat la Barcelona în sezonul 2015, cu plecare din pole-position, pe un traseu pe care în ultimii 9 ani s-au impus 9 piloți diferiți.

Lewis Hamilton a fost cronometrat cu cel de-al treilea rezultat. Sebastian Vettel s-a oprit pe locul 4 și a fost urmat de spaniolul Carlos Sainz și de australianul Daniel Ricciardo.

Olandezul Max Verstappen, proaspăt promovat la Red Bull Racing, în locul lui Daniil Kvyat, a încheiat al 8-lea, dar la mai puțin de 2 zecimi de secundă în urma coechipierului Ricciardo.