Valencia a reacţionat imediat: Pique l-a faultat pe Rodrigo Moreno şi s-a dictat penalty. Dani Parejo nu a reuşit însă să-l învingă pe Claudio Bravo, portarul cu cele mai puţine goluri încasate în La Liga.

Pablo Alcacer a avut încă două şanse de egalare pentru "lilieci", la una dintre ele lovind bara, fază la care Bravo nu a avut nicio reacţie.

Următoarele mari ocazii au aparţinut gazdelor. După ce în finalul primei reprize a trimis pe lângă poartă, Messi a nimerit bara din lovitură liberă în partea secundă!

Valencia a trecut din nou pe lângă egalare la şutul lui Rodrigo Moreno! Finalul a aparţinut Barcei. Pedro a ratat din poziţie excelentă, apoi Messi a fructificat un contraatac în al patrulea minut al prelungirilor.

Pentru argentinian, a fost golul cu numărul 400 în partide oficiale pentru catalani şi a 35-a reuşită din acest sezon al Primerei.

Barcelona s-a impus în faţa Valenciei cu 2-0, iar marţi de la 21:45 are returul din sferturile UEFA Champions League cu PSG.