Novak Djokovic a câștigat Masters-ul 1.000 de la Madrid

Tenismanul sârb Novak Djokovic, nr. 1 mondial, a câștigat turneul Masters 1.000 de la Madrid învingându-l duminică în finală pe britanicul Andy Murray, nr. 2 mondial, în trei seturi: 6-2, 3-6, 6-3.

Djokovic se află la a 29-a victorie într-un Masters 1.000, un record, reușind astfel să facă uitat eșecul înregistrat încă din primul meci disputat luna trecută la Monte Carlo, în fața cehului Jiri Vesely, nr. 55 mondial.

După 2011, acesta este al doilea titlu al sârbului pe zgura de la Madrid, unde nu a mai jucat de trei ani.

Finala a fost una disputată, în ultimul set Djokovic reușind să salveze șapte mingi de rebreak pentru a încheia socotelile cu Murray.

Murray a avut nevoie de timp pentru a intra în meci, primul set fiind încheiat de sârb după doar 31 de minute.

Însă, în setul 2, Djokovic a comis câteva greșeli, făcându-l pe adversarul său să intre în meci.

Sârbul s-a mobilizat și a revenit în joc în ultimul set, reușind să-l învingă pe Murray pentru a 12-a oară în 13 meciuri, la aproape patru luni după finala Openului Australiei.