CSM București a câștigat Liga Campionilor după un meci extraordinar, decis la lovituri de departajare

CSM București a câștigat trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins formația maghiară Gyor ETO cu scorul de 29-26 (13-12, 22-22), după prelungiri și aruncările de la 7 metri, în finala desfășurată duminică, în Papp Laszlo Arena din Budapesta.

Finala a fost una extraordinară, decisă în premieră la lovituri de departajare, după ce în urma celor 60 de minute de joc a fost 22:22, iar după prelungiri a fost tot egalitate: 25:25.

Cea mai bună jucătoare a româncelor a fost Isabel Gulden, care a marcat 13 goluri, remarcându-se și portarul Grubisic, cu zeci de intervenții extraordinare, chiar dacă la loviturile de departajare a apărat rezerva Pessoa, salvând de două ori.

Este primul trofeu de Liga Campionilor pentru CSM București, care a fost și debutantă în această competiție.