(VIDEO) Barcelona câștigă categoric cu Espanyol, Atletico pierde, iar catalanii luptă cu Real pentru titlu

Atletico Madrid a ieșit sâmbătă din cursa pentru titlul de campioană, după ce a fost învinsă la Levante, iar FC Barcelona a câștigat categoric derby-ul local cu Espanyol.

Atletico a pierdut surprinzător în deplasarea cu ultima clasată, Levante, scor 2:1, și cu o etapă înainte de încheierea campionatului a rămas la 3 puncte în spatele Barcelonei și fără vreo șansă la titlu. Au marcat Cassadesus (30) și Rossi (90) respectiv Torres (2).

Barcelona în schimb nu a avut nicio emoție pe teren propriu, în derby-ul cu Espanyol, de care a trecut cu 5:0. Au marcat Messi (8), Suarez (52, 61), Rafinha (74), Neymar (82).

Real Madrid a învins pe Santiago Bernabeu pe Valencia, scor 3-2, și a rămas în cursa pentru titlu în Spania. Au marcat Ronaldo (26, 59), Benzema (42) / Rodrigo (55), Gomes (81).

Iată cum arată clasamentul în Spania cu o etapă înainte de încheierea campionatului: