F1: Nico Rosberg se impune la Soci și stabilește un nou record pentru Marele Circ

Pilotul german al echipei Mercedes, Nico Rosberg, continuă să domine autoritar startul acestui sezon de Formula 1, câștigând a 4-a cursă din an și a 7-a consecutivă, prilej cu care a stabilit un nou record pentru Marele Circ.

Cursa a fost dominată categoric de Rosberg, care a condus de la start până la final. Impresionantă a fost și revenirea colegului germanului, Lewis Hamilton, care pornit de pe locul 10 a urcat până pe 2. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de finlandezul Kimi Raikkonen, de la Ferrari.

Celălalt echipier de la Ferrari, Sebastian Vettel, a fost prins într-un acroșaj cu rusul Daniil Kvyat încă din primul tur, fiind nevoit să abandoneze.

Rosberg a stabilit cu această ocazie și un nou record pentru Formula 1, devenind primul pilot care câștigă 7 curse consecutive.

Cursa a fost marcată și de prezența președintelui rus, Vladimir Putin, cel care a înmânat trofeul câștigătorului.