Înaintea acestei partide, cele două echipe erau la egalitate de puncte în clasament.

Primul sfert a fost mai echilibrat, Donbasket reuşind să ia un avantaj minim de două puncte. La pauza mare, deţinătoarea ultimelor 4 ediţii de campionat s-a desprins la o diferenţă de 7 puncte pe tabelă, scor 35-28.

În partea 2-a, Trojans Speranţa a jucat mult mai ofensiv şi a condus ostilităţile pe teren. În ultimul sfert, surpriza acestui sezon a fost de neoprit şi s-a impus la final cu scorul de 63-51.

Cel mai bun jucător al acestui campionat a fost declarat Anton Rulevski, de la Trojans Speranţa.

De asemenea, au fost premiaţi şi coechipierii săi, Nicolai Cojuhari şi Vitalie Oprea dar şi Eugeniu Melnic alături de Evghenii Nartov, de la echipa din Donduşeni.

Clubul Trojans-Speranţa a fost fondat în urmă cu 7 luni de triplul campion european la haltere, Oleg Sîrghi.

Formaţia din Chişinău produce astfel una din cele mai mari surprize din istorie,câştigând trofeul chiar de la prima apariţie pe arena baschetului moldovenesc.