(VIDEO) Real revine extraordinar cu Rayo și preia conducerea în Spania

Real Madrid a avut mari emoții sâmbătă, în deplasarea cu Rayo Vallecano, din etapa a 35-a a Primera Division, impunându-se cu 3:2 și preluând conducerea în campionat.

Lipsiți de aportul lui Cristiano Ronaldo, menajat pentru semifinala de Champions League cu Manchester City, Realul a început cum nu se poate mai prost meciul, fiind condusă cu 2:0 după doar 14 minute de joc, în urma reușitelor lui Miku (7) și Embarba (14).

Gareth Bale a redus din handicap în minutul 35, iar Lucas Vasquez a egalat în minutul 52, la o centrare foarte bună a lui Danilo.

Același Bale a profitat de o mare greșeală a apărării gazdelor în minutul 84, aducând victoria pentru Real și prima poziție în clasament cel puțin până la încheierea partidelor pe care Atletico Madrid și Barcelona le au de disputat tot astăzi, în etapa a 35-a.

De cealaltă parte, Rayo rămâne cu 35 de puncte, pe poziția a 16-a, având doar trei lungimi peste prima poziție retrogradabilă.