Rafael Nadal a câştigat pentru a noua oară turneul de la Monte Carlo

Rafael Nadal a câştigat pentru a noua oară în carieră turneul de la Monte Carlo, după ce l-a învins în ultimul act, în direct la Digi Sport 2, pe Gael Monfils, cu 7-5, 5-7, 6-0, la capătul unei partide care a durat două ore şi 47 de minute.

Nadal, cap de serie N.5 la turneul dotat cu premii totale de 3.748.925 euro, nu mai câştigase niciun titlu important de la victoria sa la Roland Garros în 2014. Ultima competiţie adjudecată de Rafa a fost la Hamburg, în august 2015.

Aceasta a fost cea de-a 100-a finală din cariera ibericului ajuns la 29 de ani, el câştigând 68 dintre ele. În acelaşi timp, Nadal l-a egalat pe Novak Djokovic la numărul de turnee Masters adjudecate (28).

Ultima oară când Rafael câştigase un set la zero în ultimul act al unui turneu fusese la Roland Garros (2008), atunci când l-a învins pe rivalul Roger Federer, cu 6-1, 6-3, 6-0.

De cealaltă parte, Monfils este primul francez care a atins finala la Monte Carlo, după succesul lui Cedric Pioline din 2000.