După ce în prima etapă la Tiraspol dinamoviştii din localitate au împărţit victoriile cu Dinamo MAI Chişinău, în prima partidă din capitală jucătorii din stânga Nistrului au luptat pentru victorie, dar chişinăuienii s-au mobilizat şi au obţinut victoria la Tie-break.

Titularii de la Dinamo Tiraspol au învins în primul set din Chişinău după prelungiri cu scorul de 25-27, dar gazdele au găsit forţe să redreseze situaţia şi şi-au adjudecat setul secund cu 25-23. Chişinăuienii înving în mitanul 3 cu scorul de 26-24, dar cedează practic fără luptă setul 4 cu 21-25.

Abia în partea a 5-a a meciului discipolii lui Valentin Pereu reuşesc să ajusteze relaţiile între compartimentele de pe terenul de joc şi să obţină o victorie importantă cu 15-12, câştigând şi partida cu scorul general de 3-2.

Astfel cei de la Dinamo MAI conduc în seria play-off cu 2-1 şi o eventuală victorie în partida de sâmbătă, 18 aprilie, împotriva tiraspolenilor, le-ar aduce în palmares titlul multdorit.