În actul secund, a fost acelaşi scor, însă în favoarea lui Gasquet, astfel ca s-a intrat în decisiv. S-a jucat echilibrat până la 2-2, după care Marin Cilic a reuşit o serie de patru game-uri şi a rezolvat soarta partidei.

În faza următoare, croatul îl va întâlni pe David Goffin. Jucătorul belgian a furnizat una dintre surprizele optimilor, în partida cu favoritul numărul 3, Stan Wawrinka. Goffin a câştigat primul set, scor 6-3, iar în cel secund s-a distanţat la 4-0. Au urmat patru break-uri consecutive pentru elveţian şi Wawrinka s-a impus cu 7-5.

Setul trei a fost la fel de spectaculos: belgianul a condus cu 5-2, însă rivalul său a revenit din nou şi disputa a ajuns în tie break. A fost 7-5 pentru David Goffin, care a urcat în sferturi, cea mai bună performanţă a carierei la Indian Wells.