Rugby: România a învins Rusia cu 30:0, în Cupa Națiunilor

Reprezentativa de rugby a României a învins formația Rusiei cu scorul de 30-0 (5-0), sâmbătă, pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași, într-un meci din Cupa Europeană a Națiunilor.

„Stejarii” au reușit patru eseuri în acest meci și au obținut astfel și punctul bonus ofensiv.

Stelian Burcea (31), Florin Vlaicu (43), Viorel Lucaci (62) și Jody Rose (78) au reușit încercări, două transformate de Vlaicu (41, 78), care a mai marcat și două lovituri de pedeapsă (43, 58).

Cele două echipe au jucat în câte 14 oameni din minutul 68, când Bitiev și Gorcioaia au văzut cartonașul roșu. Rușii au avut și un cartonaș galben în prima repriză, primit de Garbuzov (28), „stejarii” profitând atunci de superioritatea numerică pentru a deschide scorul.

România a reușit a treia sa victorie consecutivă, după cele obținute cu Portugalia la Cluj-Napoca, scor 39-14, și cu Spania la Madrid, scor 21-18. Rusia avea și ea două victorii, ambele acasă, 22-20 cu Spania și 46-20 cu Germania.

În meciul de la Iași, Valentin Calafeteanu a bifat al 80-lea meci pentru naționala României.