Fostul jucător al naţionalei de rugby, Alexei Cotruţă le-a urat succese viitorilor campioni şi a mulţumit organizatorilor pentru eforturile depuse. Echipa din localitate a fost pregătită de experimentatul antrenor Iacob Chihai.

Discipolii Şcolii sportive din Stăuceni fac parte din lotul National de lupte libere, iar in sezonul trecut au cucerit trei medalii la campionatele europene printre cadeţi si juniori. Doi dintre ei şi-au demonstrat clasa şi la competiţia din week-end. Toma Vascan s-a impus fără probleme la categoria de 66 de kilograme, în timp ce Igor Chichioi a fost primul la 55 de kg.

În total opt luptători din Stăuceni au urcat pe podium la ediţia a 8-a a turneului de lupte libere "Memorialul Zaharia Cotruţă".