Principală  —  Ediţia PRINT  —  Sportiv   —   A doua medalie de aur…

A doua medalie de aur pentru R. Moldova la Jocurile olimpice de Tineret

După ce a devenit campion mondial printre cadeți, luptătorul de stil greco-roman Alexandrin Guțu a cucerit aurul și la Jocurile Olimpice de Tineret (JOT). La Buenos Aires, discipolul lui Roman Zgardan a obținut trei victorii în categoria de greutate 71 kg, cu columbianul Brandon Calle Perez, tunisianul Lamjed Maafi și rusul Stepan Starodubstev.

Prima medalie de aur pentru R. Moldova la JOT  a fost câștigată de înotătoarea Tatiana Salcuțan. Sportiva de 17 ani, originară din Tiraspol, s-a impus la 200 metri spate, înregistrând rezultatul 2:10.13. În finală reprezentanta țării noastre a întrecut-o pe canadianca Madison Broad (2:10.32) și australianca Kaylee McKeown (2:10.67). Antrenorul înotătoarei noastre este Evgheni Carabețchi.

R. Moldova este reprezentată în acest an la JOT de la Buenos Aires de 17 sportivi.