/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 791: Rachete secrete și viceministru arestat! SUA și UE oferă ajutor, iar Rusia anunță un acord cu Kievul

Două maratoniste din Moldova au câștigat medalii de bronz la concursuri internaționale

missing
17 septembrie 2018, ora 16:03

Câștigătoarea maratonului a fost Diana Chemtai Kipyokei din Kenia cu performanţa de 1:07.17, pe locurile următoare plasându-se alte conaţionale ale ei şi o reprezentantă a Etiopiei.

O altă medalie de bronz a adus acasă Olesea Smovjenco din Sarajevo (Bosnia şi Herţegovina), care a participat pe 16 septembrie la Campionatul balcanic la semi-maraton. Smovjenco a obținut o performanţa de 1:16.41. Campioana concursului feminin a devenit Olivera Jevtić (Serbia, 1:14.46), fiind urmată pe locul doi de Bojana Bijeljac (Croaţia, 1:14.56).