(foto, video) Alexander Usik este al patrulea boxer din istorie care cucerește patru centuri de campion la categoria grea

DiqjHcKXsAEakEH

Alexander Usik este campion mondial absolut la box. Boxerul ucrainean a câștigat finala Cupei Mondiale Superioare (WBSS) împotriva rusului Murat Gassiev, care a avut loc la Moscova.

Usik a obținut patru titluri la catogoria grea: WBC, WBO, WBA și IBF. Un alt trofeu este centura revistei The Ring, care a fost acordată din 1922. Fondul de premiere al luptei este de 10 milioane de dolari. Trofeul a fost acordat de soția lui Muhammad Ali.

Anterior, trei boxeri au reușit să cucerească patru centuri de campion mondial la box – americanii Bernard Hopkins, Jermain Taylor și Terence Crawford.