(grafice, video) Divizia Națională 2018: Sheriff a umilit-o pe Zaria, iar Milsami pe Dinamo-Auto. Rezultatele ultimei etape din turul 2 al campionatului

df

Pe 1 iulie s-a încheiat a 14-a etapă din Divizia Națională (DN) și, totodată al doilea tur din campionat Fotbaliștii au înscris 17 goluri, un record absolut în sezonul acesta. Sheriff și Milsami, liderii DN au obținut victorii categorice cu un scor total de 9-1. Mai multe detalii și curiozități le puteți afla mai jos.

#Cele mai multe goluri marcate într-un meci: (6) Sheriff 5-1 Zaria;

#Cea mai categorică victorie obținută acasă: –Sheriff 5-1 Zaria, Milsami 4-0 Dinamo-Auto;

#Cea mai categorică victorie obținută în deplasare: –

#Cel mai rapid gol: 11` Badibanga, (Sheriff) – Sheriff 5-1 Zaria;

#Meci cu cei mai mulți spectatori: (1050) Petrocub 2-1 Zimbru;

#Meci cu cei mai puțini spectatori: (150) Sfântul Gheorghe 2-2 Speranța;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (5 cartonașe galbene) Sfântul Gheorghe 2-2 Speranța;

#Autogoluri: 2 (2%);

#Goluri în perioada 1′-15′:– 9 goluri (6%)

1

#Goluri în perioada 16′-30′: – 25 goluri (17%)

2

#Goluri în perioada 31′-45′: – 35 goluri (25%)

3

#Goluri în perioada 45+’: -0

#Goluri în perioada 46′-60′: – 23 goluri (16%)

4

#Goluri în perioada 61′-75′: – 20 goluri (14%)

5

#Goluri în perioada 76′-90′: – 26 goluri (18%)

6

#Goluri în perioada 90+’: – 6 goluri (4%)

7

#Cele mai multe goluri marcate în reprize: I repriză – 69 goluri (48%), II repriză – 75 goluri (52%);

#Cea mai categorică victorie: Dinamo-Auto 0-5 Sheriff (10 etapă);

#Cea mai categorică victorie dobândite acasă: Sheriff 4-0 Petrocub (11 etapă), Milsami 4-0 Dinamo-Auto (14 etapă), Sheriff 5-1 Zaria (14 etapă)

#Cea mai categorică victorie obținută în deplasare: Dinamo-Auto 0-5 Sheriff (10 etapă);

#Echipe cu cele mai multe victorii categorice: 6 (Sheriff), 3 (Petrocub);

#Cele mai multe goluri marcate într-un meci:(9) Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (3 etapă);

#Meci cu cei mai mulți spectatori: 3500 Sheriff – Zimbru (6 etapă);

#Meci cu cei mai puțini spectatori: 50, Dinamo-Auto 0-0 Sfântul Gheorghe, (8 etapă), Dinamo-Auto 1-2 Speranța (13 etapă);

#Cel mai rapid gol: 3` Jalbă, (Dinamo-Auto) – Dinamo-Auto 1-2 Speranța (etapa 13);

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din acțiune: (27) Sheriff;

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din lovitură liberă: (5) Sfântul Gheorghe;

#Echipe cu cele mai multe goluri marcate din penalty: (2) Petrocub, Milsami;

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din corner: (4) Petrocub;

#Echipa cu cele mai multe autogoluri înscrise: (1) Zimbru, Dinamo-Auto;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (13) 10 galbene, 3 roșii, Zimbru 2-2 Petrocub (7 etapă);

#Echipe cu cele mai multe cartonașe galbene obținute: (39) Dinamo, (35) Milsami;

#Echipe cu cele mai puține cartonașe galbene obținute: (25) Speranța, Sheriff

#Echipe cu cele mai multe cartonașe roșii obținute direct: –(1) Zimbru, Sheriff, Sfântul Gheorghe, Zaria;

#Cea mai sigură defensivă: 7 goluri –Sheriff;

#Cea mai slabă defensivă: 26 goluri –Dinamo-Auto;

#Cea mai productivă ofensivă: 33 goluri – Sheriff;

#Cea mai slabă ofensivă: 11 goluri – Speranța;

#Serii/Cei mai buni portari (cel puțin 8 meciuri disputate)

#1. Radu Mîțu, Milsami /13 meciuri/ 7 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 0.53 goluri per meci;

#2. Daniil Avdyushkin, Speranța / 9 meciuri/ 8 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 0.88 goluri per meci;

#3. Dumitru Celeadnic, Petrocub /14 meciuri/ 21 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.5 goluri per meci;

#4.Emil Tîmbur, Zimbru /13 meciuri/ 20 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,53 goluri per meci;

#5. Dorin Răilean, Sfântul Gheorghe /14 meciuri/ 23 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.64 goluri per meci;

#6. Vladimir Livșiț, Zaria /14 meciuri/ 24 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,71 goluri per meci;

#7. Cristian Avram, Dinamo-Auto /14 meciuri/ 26 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.85 goluri per meci;

#Cele mai lungi serii/Echipe

#8 meciuri consecutive fără victorii  – Dinamo-Auto (etapa 7-…);

#8 meciuri consecutive fără înfrângeri – Milsami (et. 7-…);

# 2 victorii consecutive – Petrocub (et. 13-…);

#2 înfrângeri consecutive – Dinamo-Auto, Zaria (et. 13-…)

#Cele mai lungi serii încheiate

#7 meciuri consecutive fără înfrângeri – Sheriff  (etapele 1-7);

#7 meciuri consecutive fără victorii  – Zaria (et. 1-7), Zimbru  (et. 6-12)

#5 meciuri consecutive fără victorii – Speranța, Sfântul Gheorghe (etapele. 1-5);

#4 victorii consecutive – Sheriff (et 1-4), Milsami (et. 9-12);

#3 remize consecutive – Zaria (et. 1-3)Zimbru – (et. 2-4), Speranța (et. 3-5/et. 9-11);

#2 victorii consecutive cu scorul 3-0 – Sheriff (et. 1-2);

#2 egaluri consecutive cu scorul 0-0 Zaria (et. 1-2);

#2 înfrângeri consecutive – Petrocub (et. 1-2), Sf. Gheorghe (et. 3-4), Dinamo-Auto  (et. 4-5), Zaria (et. 6-7/et. 10-11).