Atleții moldoveni au cucerit 6 medalii la turneul internațional de atletism printre juniori

atletism

Atleții moldoveni au cucerit 6 medalii la turneul internațional de atletism printre juniori care s-a desfășurat în Bulgaria. La competiţii au luat parte tineri sportivi din Bulgaria, România, Republica Moldova şi Ungaria.

Nina Capațina și Oleg Grigorița au devenit câștigători ai turneului internațional de atletism printre juniori, care a avut loc în Bulgaria.

Nina a înregistrat rezultatul 17,79 metri la aruncarea greutății, în timp ce Oleg a obținut rezultatul 185 cm la sărituri în înălțime.

Medalii de argint au câştigat Carolina Vasilachi la aruncarea suliţei care a înregistrat rezultatul de 42,55m, Adrian Iordan la 400m  care a parcurs cursa în 50 sec 85, Nicolae Popa la 1500m a încheiat cursa în 4 min 8 sec 86) şi Vadim Luţa la aruncarea greutăţii rezultatul de 15,11m.

Atleţii au obţinut experienţă competiţională şi au mai parcurs o etapă în selecţia către Campionatul Europei pentru juniori (Gyor) din această vară şi Jocurile Olimpice de tineret din Buenos Aires.