(grafice, video) Divizia Națională 2018: Zaria pierde în ultimul minut, Dinamo-Auto urcă pe poziția a III-a în clasament

dd

Pe 5 mai s-a încheiat a 6-a etapă din Divizia Națiională (DN). Fotbaliștii au înscris 9 goluri, iar în derby-ul dintre Sheriff și Zimbru victoria a fost obținută de echipa gazdă. Zaria Bălți este singura echipă care nu a câștigat încă niciun meci în DN. Mai multe cifre și curiozități le puteți afla mai jos.

#Meci cu cei mai puțini spectatori: (300) Sfântul Gheorghe 1-0 Zaria;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (5) Sfântul Gheorghe 1-0 Zaria, Petrocub 0-3 Dinamo-Auto;

#Echipa cu cele mai multe cartonașe obținute: (3 cartonașe galbene) Zaria, Dinamo-Auto, Speranța;

1-15

#Goluri în perioada 16′-30′: – 14 goluri (24%)

16-30

#Goluri în perioada 31′-45′: – 12 goluri (20%)

31-45

#Goluri în perioada 45+’: -0

#Goluri în perioada 46′-60′: – 6 goluri (10%)

46-60

#Goluri în perioada 61′-75′: – 14 goluri (24%)

61-75

#Goluri în perioada 76′-90′: – 8 goluri (13%)

76-90

#Goluri în perioada 90+’: – 4 goluri (7%)

90+

#Cele mai multe goluri marcate în reprize: I repriză – 27 goluri (46%), II – repriză – 32 goluri (54%);

#Cele mai categorice victorii: Sheriff 3-0 Petrocub (1 etapă), Sheriff 3-0 Speranța Nisporeni (2 etapă), Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (3 etapă), Sheriff 5-2 Dinamo Auto, Petrocub 3-0 Zaria (4 etapă), Petrocub 0-3 Dinamo-Auto (6 etapă);

#Cele mai categorice victorii dobândite acasă: Sheriff 3-0 Petrocub (1 etapă), Sheriff 3-0 Speranța Nisporeni (2 etapă), Sheriff 5-2 Dinamo Auto, Petrocub 3-0 Zaria (4 etapă);

#Cea mai categorică victorie obținută în deplasare: Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (3 etapă), Petrocub 0-3 Dinamo-Auto (6 etapă);

#Echipe cu cele mai multe victorii categorice: 3 (Sheriff), 3 (Petrocub);

#Cele mai multe goluri marcate într-un meci:(9) Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (3 etapă);

#Meci cu cei mai mulți spectatori: 3500 Sheriff – Zimbru (6 etapă);

#Meci cu cei mai puțini spectatori: 150, Sfântul Gheorghe 0-1 Dinamo-Auto (1 etapă), Dinamo-Auto-0-0 Zaria ( 2 etapă);

#Cel mai rapid gol: 7`, Kulušić (Sheriff) – Sheriff 3-1 Zimbru (6 etapă);

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din acțiune: (14) Sheriff;

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din lovitură liberă: (3) Sfântul Gheorghe;

#Echipa cu cele mai multe autogoluri: (1) Zimbru;

#Zaria încă nu a obținut nicio victorie în DN;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (9) 8 cartonașe galbene + al doilea transformat în roșu, Milsami 0-1 Sheriff (3 etapă)

#Echipe cu cele mai multe cartonașe galbene obținute: (23) Dinamo, (18) Milsami;

#Echipe cu cele mai puține cartonașe galbene obținute: (10) Petrocub, Sheriff;

#Echipe cu cele mai multe cartonașe roșii obținute direct: –

#Cea mai pozitivă defensivă: 4 goluri – Speranța;

#Cea mai negativă defensivă: 11 goluri – Sfântul Gheorghe, Petrocub;

#Cea mai pozitivă ofensivă: 17 goluri – Sheriff;

#Cea mai negativă ofensivă: 2 goluri – Speranța;

#Serii/Cei mai buni portari (cel puțin 6 meciuri disputate)

#1. Radu Mîțu, Milsami /6 meciuri/ 5 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 0.83 goluri per meci;

#2. Vladimir Livșiț, Zaria /6 meciuri/ 7 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,16 goluri per meci;

#3. Emil Tîmbur, Zimbru /6 meciuri/ 8 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,33 goluri per meci;

#4. Cristian Avram, Dinamo-Auto /6 meciuri/ 8 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.33 goluri per meci;

#Cele mai lungi serii/Echipe

#6 meciuri consecutive fără înfrângeri – Sheriff  (etapele 1-…);

#6 meciuri consecutive fără victorii  – Zaria (et. 1-…)

#Cele mai lungi serii finisate

#5 meciuri consecutive fără victorii – Speranța, Sfântul Gheorghe (etapele. 1-5);

#4 victorii consecutive – Sheriff (et 1-4);

#3 egaluri consecutive – Zaria (et. 1-3)Zimbru – (et. 2-4), Speranța (et. 3-5)

#2 victorii consecutive cu scorul 3-0 – Sheriff (et. 1-2);

#2 egaluri consecutive cu scorul 0-0 Zaria (et. 1-2);

#2 înfrângeri consecutive – Petrocub (et. 1-2), Sf. Gheorghe (et. 3-4), Dinamo-Auto  (et. 4-5);