Patru medalii pentru Moldova la turneul din Seria G2 Cupa Președintelui la taekwondo

taekwondo

Sportivii moldoveni au cucerit patru medalii la turneul din Seria G2 Cupa Președintelui la taekwondo, care s-a desfășurat în Atena, Grecia. Cupa Președintelui a adunat la start 2500 de sportivi din 71 de țări.

Serghei Uscov a cucerit medalia de aur în categoria 58 kg, după ce l-a învins în finală pe austriacul Safwan Khalil, cu 7-6.

Vadim Dimitrov a câștigat medalia de bronz la categoria de 54 kg, după o victorie dramatică în sferturile de finală împotriva reprezentantului Greciei, scor 18-16.

Ana Ciuchitu s-a ales cu medalia de bronz, după ce în semifinale, reprezentanta Moldovei a cedat la limită, cu 6-7.

Danila Lupulov s-a clasat pe locul 3 la categoria 73 kg juniori.

Cupa Președintelui a adunat la start 2500 de sportivi din 71 de țări. A fost un turneu important înaintea Campionatului European de seniori din Kazan.