Lilia Fisikovici este câștigătoarea Maratonului Internațional din Cracovia. Care este rezultatul înregistrat de sportivă

Fisikovic

Lilia Fisikovici a câștigat Maratonul Internațional din Cracovia, Polonia. Sportiva din Tiraspol este aproape de actualul record al Moldovei la maraton, stabilit de Tatiana Zueva.

Lilia a înregistrat rezultatul: 2 ore, 31 minute și 27 secunde, la 27 secunde distanță de recordul Moldovei la maraton. Atleta din Tiraspol a ajuns la linia de finiş cu 3 minute înaintea sportivei din Kenya, Maiyo Naomi, iar locul trei la ocupat sportiva Nina Savina din Republica Belorus.

Lilia Fisikovici a ocupat locul 27 la Jocurile Olimpice de la Rio. Ea are ca scop și calificarea la Olimpiada din 2020.

Anterior, Lilia Fisikovici a ocupat locul 36 la Campionatul Mondial de semimaraton, care s-a desfășurat la Valencia. La competiție au participat 122 de sportive.