Performanțe pentru sportivii din Moldova. Au obținut mai multe medalii la Campionatul European de sambo pentru tineret și juniori

collage

Performanțe pentru sportivii din Republica Moldova la Campionatul European de sambo pentru tineret și juniori. Tinerii au câștigat 1 medalie de aur, 1 de argint și 2 de bronz la concursul care s-a desfășurat în perioada 12-16 aprilie la Praga, Cehia.

Medalia de aur a fost cucerită de către Paulina Eșanu la categoria 52 kg. Cu argint a fost medaliat Victor Sterpu la categoria 74 kg. Medaliile de bronz au fost obținute de către Latîșev Mark la categoria 65 kg și Fedico Ehtiandru la categoria 81 kg.

Participarea la această competiție, care a reunit circa 200 de sportivi din 25 de țări, a fost posibilă cu sprijinul financiar al Ministerului Educației, Culturii și Cercetării.