O tânără din Moldova a câștigat medalia de bronz la Cupa Europei printre cadeți la judo

judo

Oxana Diacenco este o tânără din Moldova, care a cucerit medalia de bronz la Cupa Europei printre cadeți la judo. Concursul s-a desfășurat la Tula (Rusia).

Oxana a obținut bronzul în limitele categoriei de greutate +70 kg. Tânăra a obținut trei victorii, cu Daria Lapina (Rusia), Alina Pastalouskaya (Belarus) și Elis Startseva (Rusia). Oxana a fost învinsă doar de rusoaica Lyubov Orlova.

La băieți, cele mai bune rezultate le-au obținut Alim Osmanov (50 kg), Maxim Matveiciuc (60 kg) și Alin Bagrin (+90 kg). Ei s-au clasat pe locul 9.