(foto) Cinci sportivi moldoveni au obținut medalii la turneul Grand Prix Niovi 36. Cine sunt aceștia

d4c199d744b5e821b78297c492bdd05c

La turneu internațional de calificare – Grand Prix Niovi 36, din Grecia, Moldova a fost reprezentată de 7 sportivi. Sportivii moldoveni au câștigat 3 medalii de aur și 2 medalii de argint, precum și trofeul principal Grand Prix.

Tatianei Chișca, a primit titlu „cea mai puternică înotătoare a turneului la feminin conform punctelor FINA. Tânăra a concurat la proba de 50 de metri (bras) la care a avut rezultatul de 32.03 sec. Tatiana a primit trofeul Grand Prix – cupa „Niovi 36”, scrie sporter.md.

La proba de 100 de metri (bras), cu un rezultat de 1.11.43 secunde, Tatiana la fel a avut cel mai bun timp și a cucerit medalia de aur.

Tot la proba de 100 de metri (bras), medalia de argint a fost cucerită de Anastasia Basisto.

21a3a66498fd5bf1711dc44b5c6e5e56
sporter.md
95edee3aa85ba5f42c824cde65689973
sporter.md

Anastasia Basisto a câștigat și proba de 200 de metri, îndeplinind normativul „B” pentru a intra în componența echipei pentru Jocurile Olimpice de Tineret din Buenos Aires.

La masculin, s-a remarcat Pavel Izbischuk, care a câștigat o medalie de argint la proba de 50 de metri stil liber – rezultatul său a fost de 24,10 sec.

Alexandru Duca a îndeplinit normativului onorabil de maestru al sportului al Republicii Moldova- în semifinalele probei de 50 m fluture, cu rezultatul de 30,42 sec.