Dacă ar fi fost un club de fotbal, Ronaldo ar fi ocupat locul 10 în clasamentul golurilor marcate în Liga Campionilor

Cotidianul Marca a publicat clasamentul golurilor înscrise de cluburile europene în Liga Campionilor, din care reiese că doar nouă echipe au marcat mai mult decât atacantul portughez.

Cele mai multe goluri în Liga Campionilor le-a reuşit Real Madrid – 248, urmată de FC Barcelona – 234, Bayern Munchen – 230, Manchester United – 214, FC Porto – 178, Juventus – 178, Arsenal – 177, AC Milan – 165, Chelsea – 156 şi… Cristiano Ronaldo – 119.

Deşi sursa citată nu precizează, statistica vizează cel mai probabil numai Liga Campionilor, competiţie care a înlocuit Cupa Campionilor Europeni, în 1992.

Echipa Real Madrid a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), pe Juventus Torino, în manşa I a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Golurile au fost marcate de Ronaldo, în minutele 4 şi 64, ultimul spectaculos, din foarfecă, şi de Marcelo, în minutul 72. De la gazde a fost eliminat argentinianul Dybala, în minutul 66, pentru două cartonaşe galbene.

Returul va avea loc la 11 aprilie, la Madrid.